čtvrtek 12. ledna 2012

Čajovny

Miluju čajovny. Je v nich takové příjemná odpočinková atmosféra, člověk se může uvolnit, udělat si pohodlí a jako se uvolní tělo, tak totéž udělá i naše mysl. Stresy zůstávají venku a když v té čajovně zůstanu dost dlouho, tak je přestane bavit čekat na mě a odejdou. Aspoň tak si to představuju.
Lidé se dělí na čajaře a kafaře. Kafaři si v čajovně moc neužijí, káva má totiž docela silnou vůni, která by jemnou vůni čaje potlačila a tak ji většinou nepodávají. Káva je pro mě "pracovní" nápoj. Mám ho spojený se zaměstnáním, protože spousta lidí čaj v práci pije a spousta z nich právě pro její povzbudivé účinky. Ostatně i já jsme po tomto legální povzbuzovadle párkrát sáhla.
Čaj je jiný, zejména ten čajovnový. Je to něco zcela jiného, než sáček z čajovou drtí, který si vymácháme v horké vodě a dochutíme cukrem, citrónem, medem nebo dokonce rumem. Takový "čaj" si občas udělám taky. Čaj v čajovně, to je něco jiného. V první řadě to musí být kvalitní čaj, proto je taky mnohem dražší. Dá se pít neslazený, protože jen tak je možné vnímat jemnou chuť a vůni. K zážitku přispívá i fakt, že se vždycky servíruje v krásném nádobí, v zajímavých keramických konvičkách a v malých otevřených miskách, kde čaj nestačí příliš vychladnout a můžeme cítit jeho vůni.
V čajovně se nevaří, pokud už tam dostanete něco k jídlu, jsou to spíš jednoduchá jídla, jako je kuskus (připravuje se jednoduše zalitím horkou vodou) se zeleninou, pita (placka ochucená na sladko nebo na slano), oříšky nebo sušenky.
Specialitou je kandovaný zázvor. Nejdřív je sladký, pak přechází do pepřově palčivé chuti. Pro vyznavače české kuchyně je to neobvyklý zážitek. Doporučuju jíst ho po malých kouscích, opravdu je dost pálivý. Prý pomáhá i při nevolnosti, což by mohly zkusit nastávající maminky.
Některé čajovny mají k dispozici knížky a hry, aby se návštěvníci nenudili. Jako knihomol to velmi oceňuji. Příjemné místo, kde mi dovolí si číst. Zkuste to udělat v kavárně nebo dokonce v restauraci. Budou na vás možná koukat jako na exota. V čajovně je to normální.
Jednu věc jsem v čajovně ještě neokusila a okusit nemíním a to je vodní dýmka. Nevadí mi, když ji má někdo jiný, ale sama mám ke kouření takový odpor, že nejsem ochotná vzít tuto orientální vymoženost na milost. I když někdy velmi příjemně voní. Cigarety mi nevoní nikdy, ale s těmi se v čajovně nesetkáte. Což je mimochodem další velký klad.
Další příjemná věc je, že si v čajovně většinou můžete vybrat, jestli si sednete na nromální židli/křeslo ke stolu, nebo využijete vyvýšených stupínků s polštáři, kam se chodí bez bot a můžete si udělat pohodlí, třeba si i lehnout. Obzvlášť užitečné pro malé děti, které se na židli brzo začnou nudit. Pro děti je čajovna – aspoň podle mého názoru – vhodné prostředí. Nepodává se tam alkohol ani se tam nekouří. Stupínek s polštáři je dobrý na hraní a když děti ochutnají nějaký ten dobrý čaj – bez cukru, pochopí, že nemusí být každý nápoj sladký. Jen třeba dát pozorn na konvici s horkým čajem, aby ji na sebe to dítě nezvrhlo. Ale už jsem byla s dětmi v čajovně mnohokrát a vždycky stačilo upozornit, ty děti přece jen nejsou tak hloupé, aby to nepochopily. Nejmenší dítě, které jsme učili pít čaj, aby synovec ve věku 15 měsíců. Dostal i svoji mističku a když se pěkně posadil, nalili jsme mu do ní trochu (neslazeného) čaje. Jen mě napadá, že v některých rodinách se čaj dětem nedává. Aspoň ne ten pravý čaj. Ale i to má řešení: existují čaje jako je třeba roibos nebo ovocné čaje, které také obvykle na čajovém lístku bývají.   

Žádné komentáře:

Okomentovat