pátek 3. května 2013

Anatomie polévky

Z čeho se skládá polévka?
Rozhodně tam musí být voda.
Pak určitě nějaká zelenina. I když je to masový vývar, se zeleninou je mnohem chutnější.
Zavářka – rýže, těstoviny, knedlíčky nebo jakákoliv jiná obilovina.
Maso – není nutné, ale máme ho rádi.
Něco na ochucení, určitě sůl, možná nějaké koření. Nejsem velkým příznivcem masoxu, maggi nebo jiných polévkových koření. Často obsahují glutaman, který není nijak prospěšný pro zdraví, naopak některým lidem může vadit a pro malé děti se už vůbec nehodí. Snažím se kupovat kořenící směsi bez glutamanu. Z bylinek je dobrý třeba libeček, ne nadarmo se mu říká maggi chudých.
Jednou jsem v asijské restauraci dostala polévku, která mi připomínala stavebnici. Zelenina a těstoviny byly rozloženy v misce a teprve pak na ně nalili vývar. Napadlo mě, že takhle by se dala připravit polévka rychle i tehdy, když potřebujeme jen jednu porci třeba do práce.
Potřebujeme zeleninu a nějakou zavářku, obojí můžeme mít v malých porcích v mrazáku. Mrazit se dají luštěniny, rýže nebo kroupy. Ráno vezmeme nějakou uzavírací nádobu a dáme do ní zeleninu, obiloviny, luštěniny, cokoliv, co máme v malých porcích v mrazničce. Přisypeme nějaké koření, které se nemusí vařit, to nejspíš seženeme někde v prodejně zdravé výživy. Uzavřeme a vezmeme s sebou. Během pár hodin se vám ty suroviny rozmrazí, pak stačí zalít vařící vodou z varné konvice a máte rychlou polévku podle své chuti a rozhodně je zdravější, než ty balíčkované instantní polévky, které se kupují v obchodech.

Žádné komentáře:

Okomentovat