Srpen a září je sice spíš dobou sklizně, dozrávají rajčata, okurky, sklízíme mrkev nebo cibuli, ale co pak s těmi prázdnými záhony? Existují rostliny, které mají natolik krátkou vegetační dobu, že se dají vysít ještě teď a do zimy je stihneme sklidit.
Níže uvedené rostliny můžete pěstovat i v nádobách, takže to můžete zkusit i tehdy, když nemáte nic víc než balkón nebo okenní parapet.
Salát – potřebuje cca 6-8 týdnů od výsevu do sklizně, ale nic nám nebrání začít ho trhat i když je ještě malý. Dobré je koupit směs různých salátů, vysít je nahusto a průběžně listy otrhávat.
Špenát – zvlášť pokud máte rádi syrový špenát, který se dá použít do salátu. Vyroste za jeden až dva měsíce, listy se otrhávají průběžně.
Ředkvička – pěstuje se kvůli červeným bulvičkám, ale jíst se dají i ty první děložní lístky. Jsou hladké, vypadají jako srdíčko. Ty další listy jsou tužší, nic moc k jídlu. Kdyby vám náhodou ředkvička vykvetla a vytvořila plody, zkuste ochutnat i ty. Vypadají jako legrační špičaté lusky a v zeleném stavu jsou chuťově podobné ředkvičkám, jen mi připadají trochu jemnější.
Šrucha zelná portulák – málo známá jednoletka, konzumovat můžete celé rostlinky už 2-3 týdny po výsevu. Stonky i lístky jsou dužnaté, chutí mi připomínají salát. Nehodí se k vaření, je lepší jíst ji syrovou.
Polníček – tvoří malé přízemní růžice, také se jí syrový.
Rukola – sklízí se otrháváním lístků. Nemusíte čekat, až dozraje. Jakmile vytvoří listy, dá se jíst.
Mibuna, mizuna – listová zelenina peprnější chuti, pochází z Asie a její semínka se dají koupit i u nás. Trhají se jednotlivé listy.
Žádné komentáře:
Okomentovat