úterý 25. června 2013

Pfaf.org – encyklopedie jedlých plevelů

Kdo mě zná, ví, že ochutnám kde co, včetně rostlin, které rostou kolem a označujeme je spíš jako plevel. Jenže ten plevel je často jedlý, obsahuje stejně nebo ještě víc výživných látek, vitaminů, minerálů, enzymů atd, jako zelenina, kterou pracně pěstujeme na záhonech. Navíc je zadarmo a obvykle roste bez přídavku umělých hnojiv a jiných chemikálií.

Těch jedlých druhů je velká spousta, problém je v tom, že je neznáme a taky je neumíme použít. Jedna z nejlepších stránek, věnovaná jedlým rostlinám, je pfaf.org. Bohužel je v angličtině, ale pokud umíte aspoň trochu anglicky, tak si tam potřebné informace najdete.

Nejlepší je začít od rostlin, které rostou ve vašem okolí a které znáte. Tedy znáte český název, to vám na anglických stránkách bude na nic. Ale pomůže vám latinský název a ten najdete třeba pomocí wikipedie. Wikipedie je internetová encyklopedie, kde najdete úplně všechno, i ty plevely. A taky jejich mezinárodně používané latinské názvy. Podle nich už tu svou rostlinku na pfaf.org najdete.

Otevře se vám stránka s textem a obrázky. Na úvod je tabulka, ve které mimo jiné najdete symbol jablka a srdíčka. Jablko znamená, jak moc může mít ta rostlina potenciální hospodářský význam, srdíčko je o vlivu na zdraví. Jablek a srdíček může být od jedné do pěti, čím více symbolů, tím lépe, i když je třeba to brát trochu s rezervou, to hodnocení je do jisté míry subjektivní.

Další informace jsou v textu, dočtete se tam třeba to, jaké části rostliny se používají, jestli za syrova nebo po tepelné úpravě, jaké jsou zdravotní účinky, jak se dá rostlina pěstovat.

Nejdůležitější jsou pro mě informace o tom, jestli lze vařit nebo ne a jak se dá případně upravit, tyto informace jsou pod nadpisem Edibel Uses. Edible parts říká, které části rostliny jsou jedlé (leaves – listy atd.). Dál bývá v textu slovo raw – syrový nebo cooked – tepelně upravený.

Jako příklad jsem zvolila česnáček. Je to vyšší bylina s drobnými bílými květy, v našich klimatických podmínkách roste docela hojně. Je jedlý a dokonce prý i léčivý. Jeho listy po rozemnutí voní po česneku, aroma se prý ale ztrácí při tepelné úpravě.

Co jsem se o česnáčku dozvěděla z pfaf.org?

Je jedlý, bez známých rizik. Používá se syrový i vařený a má spoustu léčivých účinků, aspoň tak soudím z té spousty anglických lékařských termínů, kterými ho na pfaf.org popisují. Dá se prý i sušit, to jsem ještě nezkoušela. Jeho výhoda je v tom, že lístky se objevují brzo na jaře, kdy ještě jiná zelenina na zahrádce neroste. Pěstování je strašně jednoduché, prostě se semena zasijí tam, kde ho chceme mít, nejlépe prý na jaře nebo na podzim. Další rok se může klidně i sám vysemenit.

Novinkou pro mě bylo, že ho v angličtině označují jako garlic mustard, což znamená česneková hořčice.

 

 

Další zajímavé weby (české), kde se dají najít informace o jedlých plevelech:

http://www.paukertova.cz/search.php?rsvelikost=sab&rstext=all-phpRS-all&rstema=30&stromhlmenu=7 – sjeďte trochu níž na stránku, abyste se dostali ke článkům o jedlých rostlinách

http://www.paukertova.cz/search.php?rsvelikost=sab&rstext=all-phpRS-all&rstema=36&stromhlmenu=7 – ze stejného webu, ale tentokrát je to o rostlinách jinak užitečných, k barvení, praní a podobně.

http://rostliny.naturfoto.cz/jedle-rostliny.html - seznam jedlých rostlin i s fotkami

http://www.novazem.info/jedle-rostliny-podrobny-prehled/ - hodně podrobný přehled jedlých rostlin, které se u nás dají v přírodě najít

http://planerostliny.com/ - autor už tam sice nic nedává, nicméně pořád je tam spousta zajímavých článků a hlavně zkušeností, rozhodně to stojí za návštěvu

http://fenix.savana.cz/doku.php/seznam_druhu - seznam několika desítek rostlin i se způsoby využití a s recepty

http://www.utrochslnc.sk/category/jedle-liecive-bylinky/jedle-bylinky - slovenská stránka

http://www.ze-me.org/index.php/sobestacnost/284-sobestacnost-brezen-1 - popis toho, jaké výživné látky a kolik můžeme v „plevelech" najít

http://diskuse.nachvojnici.cz/viewforum.php?f=30 – diskuze o planých rostlinách

 

Žádné komentáře:

Okomentovat